Z życia szkoły

Z mitologią grecką za pan brat

Spotkanie z mitologią grecką rozpoczęliśmy w lutym 2006 roku, kiedy byliśmy jeszcze uczniami klasy V, a zakończyliśmy wizytą w teatrze 16 lutego 2007 roku. W pierwszym etapie zapoznaliśmy się z mitologią grecką poprzez analizę tekstów literackich. Interpretowaliśmy fragmenty "Mitologii" Jana Parandowskiego: "Orfeusz i Eurydyka", " Dedal i Ikar", " Demeter i Kora", " Posejdon". Pracowaliśmy także, na jednym z najpiękniejszych tekstów kultury: Odysei Homera.

[Rozmiar: 38823 bajtów]

Po omówieniu mitów i wielu lekcjach jej poświęconych, przyszedł czas na zaprezentowanie własnej pracy, podsumowującej naszą wiedzę. Zadaniem naszym było samodzielne przygotowanie lekcji – prezentacji. Podzieliliśmy się na zespoły i podzieliliśmy się zadaniami. Całą klasą przygotowywaliśmy portrety i opisy greckich bogów. Każdy wybrał sobie boga, którego chciałyby opisać i przedstawić na rysunku. Trudno nam było wybrać, ponieważ każdy z nas zachwycał się innym bogiem i podziwiał jego cechy.

[Rozmiar: 24086 bajtów]

Mitologia grecka, poprzez mitologię rzymską, która z niej wiele zaczerpnęła, weszła do dziedzictwa kultury europejskiej i nadal występuje w różnych przejawach życia społecznego, jak na przykład New Age, astrologia, horoskopy, znaki Zodiaku, kult i hipoteza Gai.

[Rozmiar: 33012 bajtów]

W końcu zdecydowaliśmy się przedstawić: najważniejszego z bogów: Zeusa, Herę, Hadesa, Atenę, Posejdona. Każdy przedstawił opis swojego boga i jego plastyczny portret. Naszą salę lekcyjną udekorowaliśmy w stylu antycznym. Największą z tablic zagospodarowaliśmy dekoracją, która przedstawiała scenę uczty bogów na górze Olimp. Na tablicy zawiesiliśmy rysunki przedstawiające stół z nektarem i winogronami, a wokół niego stali różni bogowie. W uczcie uczestniczyli m.in.: Atena, Ares, Zeus, Afrodyta, Rea, Helios i Hefajstos.

[Rozmiar: 38279 bajtów]

Praca w grupach polegała na rysowaniu bogów greckich i opisywaniu ich wyglądu. Każda grupa wybrała sobie bogów i omawiała ich, wykorzystując wiedzę zdobywaną podczas lekcji jęz. polskiego i historii. Czytaliśmy fragmenty mitów, które wiązały się z danym bogiem. Podzieliliśmy tekst na role, każdy czytał swoją kwestię. I tak powstała prezentacja, która bardzo podobała się naszej Pani. Po zaprezentowaniu poszczególnych postaci mitologicznych, odbył się pokaz zdjęć i reprodukcji dzieł, na których przedstawieni byli bogowie. Szukaliśmy też odpowiednich związków frazeologicznych, związanych z mitologią, które do dnia dzisiejszego funkcjonują w naszym języku i odnoszą się do konkretnych życiowych sytuacji, np.: puszka Pandory, Syzyfowa praca, pięta Achillesowa i wiele innych. Dzięki temu przedsięwzięciu, doskonaliliśmy umiejętność pracy w grupie i miło wspominamy jej efekty, czego dowodem były bardzo dobre oceny.

[Rozmiar: 33837 bajtów]

Następnie przygotowywaliśmy się do konkursu. Wszyscy otrzymaliśmy testy, na podstawie których powtarzaliśmy i utrwalaliśmy wiadomości z kolejnego etapu spotkań z mitologią. Pan od informatyki - zamieścił dokumentacje naszej pracy na szkolnej stronie internetowej, z podkładem muzycznym jakim jest Zorba.

[Rozmiar: 41154 bajtów]

Czwartym etapem był konkurs. Pani E. Wojcieszek przygotowała nam test. Miał on na celu sprawdzenie naszych wiadomości o bogach i bohaterach Greków i Rzymian opisanych w mitach. To był jego pierwszy etap. Drugim etapem było przebranie się za wybranego boga i opowiadanie o jego perypetiach w taki sposób, żeby widzowie odgadli o kim mowa.

[Rozmiar: 167306 bajtów]

Zwieńczeniem mitologicznych zmagań, była wizyta w teatrze na spektaklu „Mity greckie”, wykonaniu aktorów Teatru Adekwatnego, w reżyserii Magdy Teresy Wójcik. Aktorzy zaprezentowali adaptację Mitów greckich wg Oszalałego Heraklesa, Eurypidesa w przekładzie – J. Łanowskiego. Mitów greckich, R. Graves’a i N. Hawthome’a, w przekładach: H. Rzeczkowskiego i M. J. Lutosławskiej.

[Rozmiar: 36014 bajtów]

Występowało wielu znanych z polskich seriali telewizyjnych aktorów: Joanna Cichoń, Tomasz Mandes, Agnieszka Drumińska i inni. Zapewne ciekawą i dotychczas niespotykaną w teatrze rzeczą, była rola dyrektora Teatru Adekwatnego – Henryka Boukołowskiego, który zagrał w dość nietypowy sposób reżysera spektaklu. Wyróżniał się on strojem i konfrontował swoją wiedzę mitologiczną zdobytą w rzeczywistym świecie, z bohaterami występującymi w sztuce, przede wszystkim z Hermesem. Próbował też nawiązać dialog z publicznością wprowadzając w poszczególne sceny, czasem komentując sytuację. Czasem też uczestnicząc w poszczególnych scenach, próbował odwrócić bieg wydarzeń, choć nie zawsze z powodzeniem. Jednym nietypowy sposób gry odpowiadał, innych rozpraszał.

[Rozmiar: 36014 bajtów]

Niektórych z nas zaskoczyła skąpa dekoracja, przedstawiająca, tylko jedną grecką kolumnę, innym bardzo podobała się prostota i brak przepychu, surowość i kontrastująca ze sobą biel i czerń. Wizyta w Teatrze na Woli dla nas, uczniów klasy VI, była podsumowaniem spotkań z mitologią. Klasy V i IV przygodę z greckimi bogami i bohaterami dopiero zaczynają. Jedno jest pewne, dla nas były to niesamowite spotkania, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

Uczniowie kl. VI Szkoły Podstawowej w Sadowej

Copyright (JH) © Z życia szkoły 1998 - 2006.